Listwy przypodłogowe. Czym kierować się podczas ich wyboru?
Spis treści
Są niezbędne do każdego wykończenia posadzki. Bez nich nawet ekskluzywna podłoga drewniana lita nie będzie dobrze się prezentować. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jakie funkcje tak naprawdę spełniają listwy przypodłogowe. Poznaj materiały, z których są wykonywane oraz podstawowe kryteria ich doboru. Sięgnij po dodatki, które staną się prawdziwą ozdobą Twoich domowych wnętrz!
Listwa przypodłogowa – idealne wykończenie Twojej podłogi
Planujesz ułożyć w salonie efektowny parkiet z egzotycznego gatunku drewna? A może zdecydowałeś się na praktyczne panele, płytki ceramiczne, wykładzinę PCV lub dywan? Listwa drewniana przypodłogowa niezbędna jest w każdym z tych przypadków. Wieńczy wykończenie, podnosi trwałość, funkcjonalność. Bez niej pomieszczenie będzie wyglądać na niedopracowane, a to przecież w szczegółach tkwi tajemnica wyjątkowych aranżacji.
Podstawowe funkcje listew przypodłogowych
Jest to element łączący funkcje estetyczne i praktyczne. Listwa przypodłogowa stanowi doskonałą granicę pomiędzy podłogą i ścianą. Pozwala zakryć szczelinę dylatacyjną. Terminem tym określa się pustą przestrzeń przy ścianie, zostawioną podczas montażu paneli, aby gotowa powierzchnia mogła swobodnie „pracować” (rozszerzać się i kurczyć). Ten dodatkowy element pomaga zakamuflować wszystkie inne nierówności (np. docięcia desek przy styku) i zapewnia atrakcyjny wygląd pomieszczenia.
Dobrze dobrane listwy przypodłogowe pełnią również wiele innych funkcji:
-
zabezpieczają ścianę przed zabrudzeniami, które mogłyby powstać w czasie sprzątania (odkurzanie, mycie mopem itp.),
-
amortyzują uderzenia i chronią naroża przed obiciami,
-
służą do ukrycia prowadzonego okablowania.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze listwy przypodłogowej?
Podczas doboru listew przypodłogowych warto wziąć pod uwagę przede wszystkim:
-
wysokość – neutralne wzory dobrze pasują do jasnych podłóg winylowych. Pozwalają zyskać jednolity efekt i nie przyćmiewają paneli lub litej podłogi drewnianej. W pomieszczeniach ze stropem 2,6-2,8 m dobrze będą wyglądać listwy do 7-10 cm,
-
kształt i wzór – obecnie aranżacyjnym hitem są minimalistyczne listwy w białym kolorze i z lekko zaokrąglonymi rantami, bez zdobień. Nie tylko dobrze wpisują się w aranżacje skandynawskie czy loftowe, ale i są łatwe do utrzymania w czystości. Do wnętrz w klimacie retro czy vintage możesz wybrać wałki lub ćwierćwałki. Do wystroju inspirowanego Wyspami Brytyjskimi dobrze będą pasować listwy frezowane. Wzory ze żłobieniami wpiszą się w stylistykę glamour oraz art déco,
-
kolorystykę – listwy w odcieniu podłogi optycznie powiększą pomieszczenie, a te w barwie kontrastowej skrócą ściany. Ich kolorystykę i strukturę można dobierać także do framug drzwi czy stolarki okiennej.
Materiał wykonania listwy
Pamiętaj, że listwa przypodłogowa cały czas narażona jest na uderzenia (np. odkurzaczem, meblami, przez dzieci lub zwierzęta domowe) i wilgoć (regularne przecieranie mopem). Z tego powodu bardzo ważny jest dobór wytrzymałego materiału, który będzie odporny na uszkodzenia.
Najpopularniejsze są listwy przypodłogowe:
-
MDF – mają różne wielkości i kształty. Połączenie drewna i żywic zapewnia doskonałe parametry użytkowe. Są odporne na wszelkiego typu uszkodzenia. Można je docinać pod kątem 45 stopni, dlatego nie trzeba dokupować do nich narożników,
-
drewniane – pasują do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym oraz nowoczesnym. Listwa przypodłogowa drewniana stanowi uniwersalne rozwiązanie. Dostępne są wersje wklęsłe, trójkątne i w kształcie ćwierćwałka. Drewniane listwy są mniej elastyczne, ale doceniane za estetykę; dobrze komponują się z naturalną drewnianą podłogą.
Kolor ścian a listwy przypodłogowe
Lubisz prostotę i harmonię? Dobry efekt zyskasz, gdy niejako zatopisz listwę w ścianie. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie kontrastu. Listwa przypodłogowa drewniana biała doskonale będzie prezentować się na tle ciemnej farby.
Kolor podłogi a listwa przypodłogowa
Prostym rozwiązaniem jest zakup listew od producenta paneli czy parkietu, aby miały odcień i fakturę perfekcyjnie dopasowane do wybranej podłogi. W ten sposób zyskasz klasyczne wnętrze, które będzie prezentować się spójnie i elegancko.
Wybierz najlepszą listwę przypodłogową!
Poznałeś parametry i zasady, którymi warto kierować się podczas wyboru wykończeń podłogi. W ofercie naszego salonu w Warszawie znajdziesz listwy przypodłogowe różniące się wysokością, kolorystyką i wykończeniami. Poznaj dostępną kolekcję, dobierz idealne rozwiązanie i stwórz spójną aranżację!